Koç Construction qurilishiga nigoh: O'zbekistondagi mashhur binolar asosi
Koç Construction — O'zbekistondagi yirik developerlik kompaniyasi bo'lib, Toshkentdagi muhim qurilish loyihalari va namunaviy binolari bilan tanilgan. Hill tahririyati Koç Construction direktorlar kengashi raisi Yusuf Sariqoch bilan kompaniyaning so'nggi loyihasi — Piramit Tower, Piramit Mall va Piramit Residence'ni o'z ichiga olgan Piramit Global haqida suhbatlashdi.
Koç Construction va O'zbekistondagi faoliyatingiz haqida so'zlab bering.
Y. S.
1969-yilda Turkiyada tashkil etilgan Koç Construction — muvaffaqiyatli va professional qurilish kompaniyasi. Bizning yo'limiz elektromontaj shartnomalaridan boshlangan, so'ngra mexanik jihozlar bo'yicha pudrat ishlarini qo'shdik va keyinchalik bosh pudratchi sifatida ish olib bordik. Ikkinchi avlod rahbarligida biz oltita sho'ba korxonani turli sohalarda ixtisoslashtirib rivojlantirdik. Bizning asosiy tamoyilimiz — ishlarni o'z vaqtida va muvaffaqiyatli yakunlash, bu Koç Construction'ni O'zbekistondagi eng kuchli kompaniyalardan biriga aylantirdi. Piramit Global loyihasi bizning sifat, tezlik va fidoyilikka sodiqligimizni aks ettiradi va shaharning zamonaviy ramzlaridan biriga aylandi.
Loyihalaringizni o'xshashlaridan nimasi bilan ajralib turadi?
Ham quruvchi, ham pudratchi bo'lgan holda, biz birinchi navbatda odamlarga e'tibor qaratdik. Eng samarali, foydali va qulay inshootlarni yaratish uchun hudud ehtiyojlari va sharoitlarini tahlil qildik. Bu yondashuv savdo, turar joy va ish maydonlari uyg'unlashgan Piramit Mall, Piramit Tower va Piramit Residence'ning yaratilishiga olib keldi. Bizning o'ziga xosligimiz — mavjud madaniyat va modernizmni uyg'unlashtirish, ko'cha madaniyatini aks ettiruvchi va ayni paytda zamonaviy qulayliklarni taqdim etuvchi obyektlarni yaratishdir.
Nega Piramit?
Misr piramidalaridan ilhomlangan inshoot uchlik funksiyani bajaradi va uning shahardagi ahamiyatini ramziy ifodalaydi. Biz ramziy ma'noga ega diqqatga sazovor joy yaratishga intildik va, ko'rinishidan, bunga erishdik: Piramit minorasi va Piramit savdo markazi shahar ramzlari sifatida tan olingan.
Koç Construction O'zbekistonda zamonaviy qurilishni madaniy meros bilan qanday uyg'unlashtiradi?
O'zbekiston Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida zamonaviy davlatga aylanish sari intilmoqda. Biz loyihalarimizni modernizatsiya qilar ekanmiz, madaniy qadriyatlar va tabiiy resurslarni hurmat qilamiz. Bizning maqsadimiz — O'zbekistonda qurilish, rivojlanish va bandlikка hissa qo'shuvchi, namunaviy texnologiya va muhandislik ishlarini namoyish etuvchi yetakchi loyihalarni taqdim etishdir.
Faol qurilish tufayli Toshkentning changlanishi haqidagi tanqidlar haqida nima deb o'ylaysiz?
Toshkent o'zining yashil hududlari va zamonaviy me'morchiligi bilan mashhur. Biz yashil maydonlar yaratib, atrof-muhitni hurmat qilib va barqaror qurilish amaliyotlariga e'tibor qaratib, bu shaharni himoya qilishga intilamiz. Loyihalarimizda 70 foiz yashil hududlar, ko'priklar va bog'lar mavjud. Biz yashil loyihalar va kam chiqindili qurilish orqali havo ifloslanishini kamaytirishga intilamiz.
Koç Construction'ning asosiy tamoyillari qanday, uning muvaffaqiyati siri nimada?
2018-yildan beri KOÇ GROUP tarkibiga kiruvchi Koç Construction uchta qit'ada o'nta mamlakatda faoliyat yuritadi. Bizning muvaffaqiyatimiz to'rtta asosiy tamoyilga asoslanadi: sifat boshqaruvi, optimal vaqt, qiymat muhandisligi, xodimlar sog'lig'i va xavfsizligi. Jahon standartlari texnologiyalari va normalaridan foydalanib, biz to'g'ri loyihalarni mukammal dizayn bilan uyg'un birlashtiramiz. Kompaniyaning kuchi ishimizga va mamlakatimizga muhabbatni baham ko'radigan katta, fidoyi tajribali xodimlar oilasidadir. Biz mijozlar ehtiyojini qondirish va innovatsiyalarga tayanamiz, doimo bir qadam oldinda bo'lishga intilamiz. Muvaffaqiyatimizning mohiyati birlik, tamoyillar va mukammallikka so'nmas intilishimizdadir.
Muvaffaqiyatimizning mohiyati birlik, tamoyillar va mukammallikka so'nmas intilishimizdadir.
Tadbirkor qanday fazilatlarga ega bo'lishi kerak?
Ikkinchi avlod oilaviy kompaniyasi sifatida biz oila va jamoaviy ishlash kuchiga ishonamiz. Samarali rahbarlik, jamoa ruhi, sifat va mehnat xavfsizligi hal qiluvchi ahamiyatga ega. Rag'batlantirish, motivatsiya va qayta aloqa muvaffaqiyatli jamoa uchun zarur.
Kelajakka optimistik qaraysizmi?
Ha, menda ijobiy va optimistik kayfiyat bor. Men hayotni osonlashtiradigan samarali yechimlarga e'tibor qarataman. Menda doimo kelajak uchun rejalar, loyihalar va maqsadlar bor va men orzularni amalga oshirish uchun ishtiyoq bilan ishlash kerakligiga ishonaman.
Binolaringizni bezash uchun mahalliy rassomlarni taklif qilishni rejalashtiryapsizmi?
Biz O'zbekistonni sevamiz va bu yerda o'zimizni uyimizdagidek his qilamiz. Loyihalarimizda mahalliy madaniyatni hisobga olamiz va mahalliy rassom hamda ustalar bilan ishlaymiz. Zamonaviy va qulay turar joylar yaratar ekanmiz, ularda etnik xususiyatlar, yashil hududlar va savdo madaniyatini uyg'unlashtiramiz.
Tadbirlar va konsertlarga homiyligingiz ortidagi maqsad nima?
Bizning maqsadimiz — turk va o'zbek madaniyatlarini uyg'unlashtirish, mahalliy rassomlarni qo'llab-quvvatlash va jamiyatni san'at, moda va fan orqali boyitishdir. Biz yirik kompaniyalar o'zlari faoliyat yuritayotgan jamoalarga foyda keltirishi shart deb hisoblaymiz.
Biz yirik kompaniyalar o'zlari faoliyat yuritayotgan jamoalarga foyda keltirishi shart deb hisoblaymiz.
Sizda qanday sevimli mashg'ulotlar bor?
Menga golf o'ynash, qimmatbaho avtomobillar va yaxtalarda yurish yoqadi. Bu dam olish va ilhomlanish imkonini beradi. Shuningdek, men hashamatli mashinalar va yaxtalar kollektsioneri bo'lishni orzu qilaman.
Qaysi kitoblarni o'qishni tavsiya qilasiz?
Men Stiv Jobsning avtobiografiyasi, Gomerning «Iliada» va «Odisseya»si, Uilyam Goldingning «Pashshalar hukmdori» va Sun Szuning «Urush san'ati» kabi kitoblardan ilhom olaman. Shuningdek, vaqtimni unumli o'tkazish uchun audiokitoblarni tinglayman.
Muvaffaqiyatingiz uchun oila qanchalik muhim?
Oila — bu hamma narsa. Biz Koç kompaniyalar guruhini olti aka-uka sifatida boshqaramiz, bir-birimizni qo'llab-quvvatlaymiz va turli sohalarda birga ishlaymiz. Bu birlik shunday katta tuzilmani boshqarish uchun zarur.
Sevimli san'at turingiz qaysi?
Men rangtasvir va haykaltaroshlikni yaxshi ko'raman. Me'moriy inshootlarni va turli san'at turlari ortidagi ma'noni kashf etish va talqin qilish menga yoqadi.
Buyuk oshpaz bo'lishni xohlardingizmi yoki buyuk musiqachi?
Men buyuk oshpaz bo'lishni afzal ko'rardim, chunki ekspert jamoalar bilan ishlash orqali bu sohani yaxshiroq bilaman.
O'tmishda yashashni xohlardingizmi yoki kelajakda?
Men hozirgi onda qolishni, o'tmishdan o'rganib, kelajakni tasavvur qilishni afzal ko'raman.
San'atni kuzatish uchun sevimli joyingiz qayer?
Men kutilmagan uchrashuvlar va san'atni turli kontekstlarda kashf etish uchun muzeylarga borishni yaxshi ko'raman.
Qaysi bino sizni eng ko'p hayratlantirgan?
Aya Sofiya o'zining tuzilishi, me'morchiligi va tarixiy ahamiyati bilan meni doimo hayratlantirib kelgan.
Ofisingizda nima ajralmas va nega?
Har kuni derazadan osmonga qarash menga tiniqlik va yangi imkoniyatlar hissini beradi, kunni yangi kuch bilan boshlashga yordam beradi.
Musiqa bilan munosabatingiz qanday?
Musiqa men uchun juda muhim, ayniqsa klassik musiqa. U menga diqqatni jamlash va ilhomlanishga yordam beradi. Shuningdek, men yaxshi akustikani qadrlayman va akustik jihatdan mukammal makonlar yaratish uchun yetuk me'morlar bilan ishlaganman.
O'zingizni uch so'z bilan ta'riflang.
Jasur, maqsadli va novator.
Toshkentni uch so'z bilan ta'riflang.
Zamonaviy, yashil va samimiy.
San'at siz uchun nima?
San'at — bu muloqot, ta'lim, ko'ngilochar, madaniy meros vositasi va odamlarni o'ylashga yoki his qilishga undash usuli. U bu jihatlarning barchasini qamrab oladi.

Взгляд на строительство Koç Construction: основа знаковых зданий в Узбекистане
Koç Construction — крупная девелоперская компания в Узбекистане, известная значимыми строительными проектами и образцовыми зданиями в Ташкенте. Редакция Hill пообщалась с председателем совета директоров Koç Construction Юсуфом Сарыкочем о последнем проекте Piramit Global, в который входят Piramit Tower, Piramit Mall и Piramit Residence.
HILL: Расскажите о Koç Construction и вашем путешествии по Узбекистану.
Ю. С.: Koç Construction, основанная в 1969 году в Турции, — успешная профессиональная строительная компания. Наш путь начался с заключения контрактов на электромонтаж, затем мы подключили подрядные работы по механическому оборудованию и впоследствии выступали в роли главного подрядчика. Под руководством второго поколения мы продвинули шесть дочерних компаний, диверсифицировав нашу специализацию в разных областях. Наш основной принцип — своевременное и успешное выполнение работ, что сделало Koç Construction одной из сильнейших компаний в Узбекистане. Проект Piramit Global отражает нашу приверженность качеству, скорости и самоотверженной работе, он стал одним из современных символов города.
HILL: Что отличает ваши проекты от аналогов?
Ю. С.: Являясь одновременно застройщиком и подрядчиком, мы в первую очередь инвестировали в привлечение людей. Проанализировали потребности и условия местности, чтобы создать наиболее эффективные, полезные и удобные конструкции. Такой подход привел к созданию Piramit Mall, Piramit Tower и Piramit Residence с интегрированными торговыми, жилыми и рабочими пространствами. Наша уникальная особенность — сочетание существующей культуры и модернизма, предоставление объектов, отражающих уличную культуру и одновременно предлагающих современные удобства.
HILL: Почему Piramit?
Ю. С.: Структура объектов, вдохновленная египетскими пирамидами, выполняет тройную функцию, символизируя ее значение в городе. Мы стремились создать достопримечательность с символическим значением, и, кажется, нам это удалось: башня Piramit и торговый центр Piramit признаны символами города.
HILL: Как Koç Construction сочетает современное строительство с культурным наследием в Узбекистане?
Ю. С.: Узбекистан под руководством Президента Шавката Мирзиёева движется к тому, чтобы стать современной страной. Мы уважаем культурные ценности и природные ресурсы, модернизируя наши проекты. Наша цель — предоставлять ведущие проекты, демонстрирующие образцовые технологии и инженерные работы, способствующие строительству, развитию и занятости в Узбекистане.
HILL: Что вы думаете о критике по поводу запыленности Ташкента из-за активного строительства?
Ю. С.: Ташкент известен своими зелеными зонами и современной архитектурой. Мы стремимся защитить этот город, создавая зеленые насаждения, уважая окружающую среду и уделяя особое внимание практикам устойчивого строительства. В наших проектах 70 процентов зеленых зон, мосты и парки. Мы стремимся сократить загрязнение воздуха посредством зеленых проектов и малоотходного строительства.
HILL: Каковы основные принципы Koç Construction, в чем секрет ее успеха?
Ю. С.: С 2018 года компания Koç Construction, входящая в группу KOÇ GROUP, работает в десяти странах на трех континентах. Наш успех основан на четырех главных принципах: управление качеством, оптимальное время, оптимизация стоимости, здоровье и безопасность работников. Используя технологии и нормы мировых стандартов, мы органично сочетаем правильные проекты с безупречным дизайном. Сила компании в большой, преданной делу семье опытных сотрудников, разделяющих страсть к нашей работе и нашей стране. Мы руководствуемся удовлетворением потребностей клиентов и инновациями, всегда стараемся быть на шаг впереди. Суть нашего успеха в единстве, принципах и непоколебимом стремлении к совершенству.
Суть нашего успеха в единстве, принципах и непоколебимом стремлении к совершенству.
HILL: Какими качествами должен обладать бизнесмен?
Ю. С.: Как семейная компания во втором поколении, мы верим в силу семьи и командной работы. Эффективное руководство, командный дух, качество и безопасность труда имеют решающее значение. Поощрение, мотивация и обратная связь необходимы для успешной команды.
HILL: Вы с оптимизмом смотрите в будущее?
Ю. С.: Да, у меня позитивный и оптимистичный настрой. Я сосредотачиваюсь на эффективных решениях, которые могут облегчить жизнь. У меня всегда есть планы, проекты и цели на будущее, и я верю в то, что нужно страстно работать над воплощением мечты.
HILL: Планируете ли вы пригласить местных художников украсить ваши здания?
Ю. С.: Мы любим Узбекистан и чувствуем себя здесь, как дома. Учитываем местную культуру в наших проектах и работаем с местными художниками и мастерами. Создавая стильные и удобные жилые пространства, сочетаем в них этнические особенности, зеленые зоны и культуру торговли.
HILL: Какова миссия ваших спонсорств мероприятий и концертов?
Ю. С.: Наша цель — объединить турецкую и узбекскую культуры, поддержать местных художников и обогатить общество посредством искусства, моды и науки. Считаем, что крупные компании обязаны нести пользу сообществам, в которых они работают.
Считаем, что крупные компании обязаны нести пользу сообществам, в которых они работают.
HILL: У вас есть хобби?
Ю. С.: Мне нравится играть в гольф, ездить на дорогих автомобилях и яхтах. Это позволяет расслабиться и вдохновиться. Еще я мечтаю стать коллекционером роскошных машин и яхт.
HILL: Какие книги вы рекомендовали бы почитать?
Ю. С.: Лично я черпаю вдохновение в таких книгах, как, например, автобиография Стива Джобса, «Илиада» и «Одиссея» Гомера, «Повелитель мух» Уильяма Голдинга и «Искусство войны» Сунь-цзы. Еще я слушаю аудиокниги, чтобы продуктивно использовать время.
HILL: Насколько важна семья для вашего успеха?
Ю. С.: Семья — это всё. Мы управляем группой компаний Koç как шесть братьев, поддерживая друг друга и работая вместе в разных областях. Это единство необходимо для управления столь большой структурой.
HILL: Какой ваш любимый вид искусства?
Ю. С.: Я люблю живопись и скульптуру. Мне нравится открывать и интерпретировать архитектурные сооружения и смысл, заложенный в разных видах искусства.
HILL: Вы бы предпочли быть великим шеф-поваром или великим музыкантом?
Ю. С.: Я бы предпочел быть великим шеф-поваром, так как лучше знаком с этой областью благодаря работе с командами экспертов.
HILL: Вы бы предпочли жить в прошлом или в будущем?
Ю. С.: Я предпочитаю оставаться в моменте, учась у прошлого и представляя будущее.
HILL: Где ваше любимое место для созерцания искусства?
Ю. С.: Я люблю посещать музеи ради неожиданных встреч и открытия искусства в разных контекстах.
HILL: Какое здание впечатлило вас больше всего?
Ю. С.: Собор Святой Софии всегда впечатлял меня своей структурой, архитектурой и исторической значимостью.
HILL: Что незаменимо в вашем офисе и почему?
Ю. С.: Взгляд из окна на небо каждый день дает мне ощущение ясности и новых возможностей, помогая начинать день со свежими силами.
HILL: Каковы ваши отношения с музыкой?
Ю. С.: Музыка жизненно важна для меня, особенно классическая. Она помогает мне сосредоточиться и почувствовать вдохновение. Я также ценю хорошую акустику и работал с лучшими архитекторами, чтобы создать акустически совершенные пространства.
HILL: Опишите себя тремя словами.
Ю. С.: Смелый, целеустремленный и новаторский.
HILL: Опишите Ташкент тремя словами.
Ю. С.: Современный, зеленый и искренний.
HILL: Что для вас искусство?
Ю. С.: Искусство — это средство коммуникации, образования, развлечения, культурного наследия и побуждения людей думать или чувствовать. Оно охватывает все эти аспекты.