Osmon ostida 150 yil
Ehtimol, Markaziy Osiyo xalqlarining eng yorqin an'analaridan biri — milliy bayramlardagi sayil-tomoshalardir. Qo'shiqlar, raqslar, qo'g'irchoq tomoshalari, hatto poygalar. Ammo eng ko'p taassurot qoldiradigani — Sharqda darboz deb ataladigan dorbozlarning chiqishidir.
Dorbozlarning chiqishlari hatto ilk o'rta asrlarda ham keng tarqalgan, hech bir bayram busiz o'tmagan. Bugungi kungacha ularga qiziqish kamaymagan va dorbozlarning chiqishlari allaqachon O'zbekiston madaniyatining ramzlaridan biriga aylangan. Bugun ularni milliy bayramlarda, masalan, Navro'z paytida va, albatta, sirkda uchratish mumkin.
Qo'rqmas dorbozlar himoya vositasisiz 50 metrgacha balandlikka chiqib, deyarli havoda suzadi. Bu nafaqat ajoyib mahorat, balki epchillik, chaqqonlik va diqqatni jamlashni talab qiladi.
Dorbozlik chiqishlari an'analari avloddan-avlodga o'tib keladi. Dorbozlarning aksariyati — butun sulolalar. Yorqin misol — butun dunyoga mashhur o'zbek sirk san'atkorlari Toshkenboyevlar oilasi. Sulola asoschisi Toshkenboy Igamberdiyev hali o'tgan asr boshida dorda chiqqan. Avval maydonlarda, so'ngra sirk maydonida. 1940-yillarda u barcha oila a'zolari ishtirok etgan sirk jamoasini boshqargan. Maydonda 1981-yilgacha chiqishlar qilgan. Va mashhur san'atkor sharafiga uning avlodlari Toshkenboyevlar familiyasi ostida chiqa boshlagan. 1950-yillarda Toshkenboyning o'g'li Shokirjon mashhur «O'zbek dorbozlari» truppasini tashkil etib boshqargan, uning muvaffaqiyati butun Ittifoqqa yoyildi. Ikkinchi o'g'li — Abijon — 1960-yillarda o'zbek sirkining badiiy rahbari bo'ldi. Ko'p yillar davomida Toshkenboyevlar dorboz oilaviy sulolasi vakillari SSSR va MDH mamlakatlarining ko'plab jamoalarida ishlagan.
Dorbozlik san'ati O'zbekiston madaniy merosining qadrli qismi bo'lib qolmoqda — bu dorda yurishning so'nmas jozibasi va bu ajoyib an'anani saqlab kelayotgan oilalarning isbotidir.

Elevated Traditions: 150 Years in the Sky
Bukhara, June 2023. Dancers and singers from all corners of Uzbekistan participate in the parade for the opening of the "Silk and Spices" festival. · Photo: Ildar Sadykov
One of the most captivating traditions of Central Asia is the national celebration entertainment, which includes singing, dancing, puppet shows, and horse racing. Among these, the most mesmerizing is tightrope walking performed by darboz — oriental tightrope-walkers.
Since the early Middle Ages, tightrope-walkers' performances have enchanted audiences, becoming an integral part of celebrations. Today, the art of the darboz remains a vibrant symbol of Uzbekistan's culture, featured in traditional events like Nowruz and circus shows.
These fearless rope-walkers, without safety harnesses, ascend to heights of up to 50 meters, appearing to soar gracefully above the ground. This extraordinary feat demands exceptional dexterity, agility, and unwavering concentration.
Bukhara, June 2023. A tightrope walker performance at Ark Square.
The legacy of tightrope walking is carefully passed down through generations, often within illustrious dynasties. A prime example is the Tashkenbaev family of Uzbek circus performers, founded by Tashkenbay Igamberdiev in the early 20th century. Starting in public squares and progressing to circus rings, Tashkenbay led a family troupe in the 1940s and continued performing until 1981. To honor him, his descendants adopted Tashkenbaev as their stage name. In the 1950s, Tashkenbay's son Shakirdjan founded the famous Uzbek Darboz show team, achieving immense success across the Soviet Union. In the 1960s, his younger son Abidjan became the art director of the Uzbek circus. For decades, the Tashkenbaev dynasty graced Soviet and post-Soviet circus troupes with their unparalleled talent.
The art of the darboz remains a cherished part of Uzbekistan's cultural heritage, a testament to the enduring allure of tightrope walking and the families who keep this magnificent tradition alive.