Rim imperatori Mark Avreliyning busti
Zamonaviy biznes muhitida emotsional intellekt loyihalarni boshqarishdagi muvaffaqiyatning asosiy omillaridan biriga aylanmoqda. Tadqiqotlar va amaliyot shuni ko'rsatadiki, professionallik bilan bir qatorda o'z va o'zganing his-tuyg'ularini boshqarish qobiliyati maqsadlarga erishishda hal qiluvchi rol o'ynaydi.
Emotsional intellekt rahbarlarga intuitiv ravishda to'g'ri qarorlar qabul qilish imkonini beradi. Bu yangi xodimlarni ishga olishda va biznes hamkorlar bilan munosabatda ayniqsa muhim. Emotsional barqarorlik, empatiya va o'zini boshqa odam o'rniga qo'ya olish qobiliyati o'ta muhim. Ba'zan munosabatlarni va loyiha muvaffaqiyatini saqlash uchun yon berishga yoki jim turishga to'g'ri keladi. Bu psixologiyani nozik bilishni, odamlarni tushunishni va, albatta, yuqori professionallikni talab qiladi.
EMOTSIONAL BEQARORLIKNING SALBIY TA'SIRIGA MISOLLAR
Bu sohadagi ko'plab tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, «Men boshliqman — men haqman» pozitsiyasi jamoaviy ishni buzadi, xodimlarning motivatsiyasi va samaradorligini pasaytiradi. Bunday yondashuv jamoa ruhini susaytiradi va muvaffaqiyatsizlikka olib keladi, deydi psixologlar. Muvaffaqiyatli rahbar jamoa qurish, uni ilhomlantirish va shu orqali loyihani rivojlantirishning oqilona strategiyasini tuzish uchun strategik fikrlash va emotsional intellektga ega bo'lishi kerak.
JAMOADA HIS-TUYG'ULARNI BOSHQARISH
His-tuyg'ularni boshqarish vaqt va inson tabiatini tushunishni talab qiladi. Rahbar uchun barcha odamlar his-tuyg'u portlashlariga moyil ekanini anglash muhim, ammo qo'pollik va hurmatsizlik bunda yo'l qo'yib bo'lmaydigan narsa. Professional masofa va emotsional nozik sezgirlik o'rtasidagi muvozanat sog'lom ish muhitini yaratishga yordam beradi.
EMOTSIONAL BARQARORLIKNI SAQLASH TEXNIKALARI
Samarali texnikalardan biri — reaktsiyani 15—40 soniyaga kechiktirish bo'lib, bu vaziyatni oqilona baholash imkonini beradi. Va biznes-psixologlardan layfhak: bo'lajak uchrashuvlarni ijobiy vizualizatsiya qilish konstruktiv muloqotga moslashishga va oshirilgan kutishlardan qochishga yordam beradi.
EMOTSIONAL INTELLEKTNING LOYIHA MENEJMENTI KELAJAGIGA TA'SIRI
Mutaxassislarning fikricha, jamoalar nafaqat xodimlarning professional fazilatlari, balki umumiy ruh va maqsadlar asosida qurilishi kerak. Umumiy maqsad bilan birlashgan va natijaga ishlovchi jamoalar har bir a'zo o'z ahamiyatini his qiladigan va o'z hissasini ko'radigan uyg'un hamjamiyatlarga aylanadi. Bu majburiy emas, balki tabiiy motivatsiya bo'lib, kompaniyaning muvaffaqiyatli kelajagi bevosita shunga bog'liq.
Emotsional intellekt — ehtimol, rahbar ega bo'lishi kerak bo'lgan eng muhim fazilatdir. Bu muvaffaqiyatli loyiha boshqaruvining ajralmas qismi. U mustahkam jamoalar qurish, ilhomlantiruvchi muhit yaratish va emotsional nozik sezgirlik hamda o'zaro tushunishsiz erishib bo'lmaydigan cho'qqilarga chiqishga yordam beradi.

The Ability to Lead: How Emotional Intelligence Affects Project Success — Psychologists' Opinion
In today's business environment, emotional intelligence is becoming one of the key factors for success in project management. Research and practice show that alongside professionalism, the ability to manage one's own and others' emotions plays a crucial role in achieving goals.
Emotional intelligence allows leaders to make intuitive decisions. This is particularly important when hiring new employees and interacting with business partners. Emotional stability, empathy, and the ability to put oneself in someone else's shoes are critically important. Sometimes, one must yield or remain silent in order to maintain relationships and project success. This requires a deep understanding of psychology, comprehension of people, and, of course, high levels of professionalism.
EXAMPLES OF THE NEGATIVE IMPACT OF EMOTIONAL INSTABILITY
Numerous studies in this area have shown that the attitude of "I am the boss – I am right" disrupts teamwork, reduces employee motivation and efficiency. Such an approach undermines team spirit and leads to failures, psychologists say. A successful leader must possess strategic thinking and emotional intelligence in order to build a team, inspire them, and thus develop a sound project development strategy.
EMOTION MANAGEMENT IN A TEAM
Managing emotions requires time and understanding of human nature. It is important for a leader to realize that all people are subject to emotional outbursts, but rudeness and disrespect are unacceptable. Striking a balance between professional distance and emotional sensitivity helps create a healthy work atmosphere.
TECHNIQUES FOR MAINTAINING EMOTIONAL STABILITY
One effective technique is to take pause before you react. Delaying your reaction for 15-40 seconds, allows you to rationally assess the situation. And here's a life hack from business psychologists: positive visualization of upcoming meetings helps set the tone for constructive dialogue and avoid inflated expectations.
THE IMPACT OF EMOTIONAL INTELLIGENCE ON THE FUTURE OF PROJECT MANAGEMENT
According to experts, teams must be built not only on the basis of employees' professional qualities but also on a shared spirit and goals. Collectives united by common purpose and working towards results transform into harmonious communities where each member feels their significance and sees their contribution. This is a natural, not forced motivation, upon which the successful future of the company directly depends.
Emotional intelligence is perhaps the most crucial trait a leader should possess. It is an integral part of successful project management. It helps build strong teams, create an inspiring atmosphere, and achieve heights that are not possible without emotional sensitivity and mutual understanding.