Kichik ustaxonadan xalqaro imperiya SARI
TOUS — zargarlik san’ati va nafislik timsoliga aylangan Ispaniya brendi. 1920-yilda Manresa shahrida Salvador va Tereza Pons Mas tomonidan asos solingan ushbu marka o‘z faoliyatini oddiy soat sozlash ustaxonasi sifatida boshlagan. Kompaniya tarixidagi tub burilish 1985-yilda yuz berdi: o‘shanda kompaniyani boshqargan Roza Oriol yumshoq o‘yinchoq ayiqcha obrazidan ilhomlanadi. Shu tariqa brendning ramziy timsoli — nazokat va muhabbat ifodasi bo‘lgan afsonaviy "Ayiqcha" dunyoga keldi.
O‘shandan buyon TOUS o‘ziga xos uslubdagi betakror taqinchoqlar ramzi sanaladi. 1990-yildan e’tiboran brend o‘z ufqlarini kengaytirib, nafaqat Ispaniyada, balki xorijda ham butiklarini ocha boshladi va xalqaro miqyosga chiqdi. TOUS kolleksiyalari hamisha qadimiy an’analarni zamonaviy tendensiyalar bilan uyg‘unlashtirib kelgan. Brendning har bir dizayni o‘ziga xos bo‘lib, unda betakror geometrik shakllar, hashamat va nafosat o‘z aksini topadi.
2020-yilda brend jahon moda haftaligida o‘zining TOUS HOLD kolleksiyasi bilan debyut qildi va yuksak did hamda zamonaviy dizayn standartlari tufayli katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu qadam brendning xalqaro nufuzini yanada mustahkamladi va u Vogue kabi nufuzli nashrlar bilan faol hamkorlik qila boshladi. Brend ambassadori sifatida aktrisa Jenna Ortega tanlandi; uning jo‘shqinligi va o‘ziga xos uslubi brend ruhini mukammal ifodalaydi. Uning ishtirokidagi reklama kampaniyalari brendga muxlislarning yangi avlodini jalb etdi.
2024-yilda Sevilya shahrida TOUS, TOUS Atelier va TOUS Studio yo‘nalishlarini birlashtirgan yangi "Casa Patio" do‘koni ochildi. Shuningdek, brend qoshida zargarlik san’atini rivojlantirishga ko‘maklashuvchi va yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlovchi TOUS CASA PATIO zargarlik maktabi ham faoliyat yuritmoqda. Ushbu marka o‘z kasbiga bo‘lgan cheksiz mehr va an’analarga sadoqat oilaviy biznesni qanday qilib avlodlarni bog‘laydigan va yangi durdonalar yaratishga ilhomlantiradigan jahon darajasidagi imperiyaga aylantira olishiga yorqin misoldir.

From a Modest Workshop to an International Empire
TOUS is a renowned Spanish brand known for its fine jewelry and sophistication. Founded in 1920 in Manresa by Salvador and Teresa Pons Mas, the company originally began as a watch repair workshop. The turning point came in 1985 when Rosa Oriol, who had taken over the company, was inspired by the image of a teddy bear. This led to the creation of the iconic brand mascot: the 'Teddy Bear,' which became a symbol of tenderness and love.
Since then, TOUS has become synonymous with stylish, unique jewelry. In 1990, the brand expanded by opening boutiques not only in Spain but also abroad, marking its rise as an international brand. TOUS collections have always blended tradition with contemporary trends, with each design being unique and reflecting distinctive geometric shapes, luxury, and elegance.
In 2020, the brand made its debut at Fashion Week with the TOUS HOLD collection, which gained attention for its elegance and modern design. This move solidified TOUS's global position, with the brand collaborating with renowned media outlets such as Vogue. Actress Jenna Ortega became TOUS's ambassador. Her energy and style perfectly reflect the brand's spirit, and her involvement in campaigns helped attract a new generation of fans.
In 2024, TOUS opened a new store, Casa Patio, in Seville, showcasing the collections of TOUS, TOUS Atelier, and TOUS Studio. TOUS also operates the TOUS CASA PATIO jewelry school, which nurtures jewelry artistry and supports young talents. The brand is an example of how passion for craftsmanship and loyalty to tradition can transform a family business into a global brand, uniting generations and inspiring the creation of unique jewelry masterpieces.