Turkiy o‘sish belbog‘i: O‘zbekiston yangi savdo o‘qini qanday barpo etmoqda
O‘zbekiston Markaziy Osiyoda yangi iqtisodiy markazni shakllantirmoqda va buni hayratlanarli tezlikda amalga oshirmoqda. 2023-yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti (YaIM) ilk bor 100 milliard dollarlik dovondan o‘tib, 6 foizga o‘sdi. 2026-yilda esa bu ko‘rsatkich 6–6,8 foiz atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Bunday sur’at Yevropa va Markaziy Osiyo (YEMO) mintaqasidagi o‘rtacha ko‘rsatkichlardan 2,5 baravar yuqori bo‘lib, daromadlar darajasidagi uzilishni tez fursatda qisqartirish imkonini beradi.
2030-yilga kelib barqaror 6–7 foizlik o‘sish va 200 milliard dollarlik iqtisodiyotga erishish rejalashtirilgan. Ushbu fikrlarni XVFning 2026–2030-yillarda O‘zbekiston YaIMi 32,3 foizga o‘sishi haqidagi prognozi ham tasdiqlaydi. Bu borada mamlakatimiz Hindistondan (36,5 %) keyin ikkinchi o‘rinda turibdi va hatto BAA (24,4 %) kabi davlatlarni ortda qoldirmoqda.
Grafik: YaIMning kumulyativ o‘sishi, %, 2026–2030
Iqtisodiy yuksalishni investitsiyalar, tashqi savdo aylanmasi va liberal islohotlar ta’minlamoqda.
Keling, ularga batafsil to‘xtalamiz.
Liberallashtirish islohotlari. Valyuta tushumini majburiy sotish tartibi bekor qilinishi va so‘mning erkin konvertatsiyasi yo‘lga qo‘yilishi ortidan muhim o‘zgarishlar yuz berdi. Qo‘shilgan qiymat solig‘i va boshqa soliq stavkalari pasaytirildi, investorlar huquqlarini himoya qilish tizimi joriy etildi hamda davlat korxonalarini xususiylashtirish soddalashtirildi. Tashqi savdo liberalizatsiyasi ham muhim ahamiyat kasb etdi — import bojlarining bekor qilinishi va mahsulotlarni eksportga yetkazib berish tizimining osonlashishi 2025-yilda inflyatsiyani 7,3 foizgacha pasaytirish hamda xorijiy kapital oqimini rag‘batlantirishga xizmat qildi.
Xorijiy investitsiyalar. Sarmoyalarning asosiy manbasi bo‘lib Xitoy (40 %), shuningdek, Rossiya va Turkiya (jami 16 %) qolmoqda. 2024-yilda O‘zbekiston hududidagi loyihalarga yo‘naltirilgan xorijiy sarmoyalar 1,6 baravar ortib, 35 milliard dollarni tashkil etdi. 2025-yilda asosiy kapitalga yo‘naltirilgan investitsiyalar o‘sishda davom etib, 43,1 milliard dollarga (+24 %) yetdi.
Tashqi savdo. O‘zbekiston Respublikasi Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda savdo aylanmasi 81,2 milliard dollarni (+20,7 %) tashkil etdi. Eksport hajmi oziq-ovqat va energiya resurslari yetkazib berish hisobiga 24 foizga (33,8 milliard dollargacha) o‘sdi, oltin eksporti esa umumiy yetkazib berishning deyarli 30 foizini tashkil qildi.
Grafik: O‘zbekiston eksportining asosiy ulushlari, 2025
Grafik: O‘zbekiston importining asosiy ulushlari, 2025
Import hajmi sanoat tovarlari, kimyoviy moddalar va zavodlar uchun uskunalar olib kelinishi hisobiga 18,5 foizga ortib, 47,4 milliard dollarga yetdi. Shu bilan birga, tarkibiy jihatdan sanoat va qayta ishlangan mahsulotlar ulushi ortib bormoqda.
Grafik: O‘zbekistonning asosiy savdo hamkorlari, 2025
Turkiy vektor va Rossiya bilan mintaqaviy hamkorlik
O‘zbekiston turkiy dunyoning muhim xabiga aylanmoqda. Turkiyaning mintaqadagi savdo aylanmasining 25,2 foizi (15,8 milliard dollar) aynan O‘zbekiston hissasiga to‘g‘ri keladi.
2030-yilga borib Ozarbayjon orqali o‘tuvchi O‘rta koridorga qo‘shilish yuk oqimini uch baravar oshirish va Xitoydan Yevropaga yuk yetkazish muddatini ikki baravar — 15 kungacha qisqartirish imkonini beradi. Bu 8 000 kilometrlik yo‘llar qurilishi bilan mustahkamlanmoqda. Energetika sohasida esa 2026-yil muhim bosqich bo‘ladi: yashil koridor loyihasi (O‘zbekiston — Qozog‘iston — Ozarbayjon) orqali Yevropaga energiya eksport qilinishi mamlakatimizni Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT)ning energetika markaziga aylantiradi.
Rossiyaning turkiy tilli mintaqalari — Tatariston, Boshqirdiston va Volga bo‘yi bilan hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda. Chirchiq (130 million dollar) va Jizzax (100 million dollar) industrial parklari ishga tushirildi; Pishminskaya agrologistik majmuasi va neft-gaz uskunalari sohasidagi loyihalar o‘zaro aloqalar poydevorini yaratmoqda. Rosatom kompaniyasi 2025-yil oxirida O‘zbekistonda kichik quvvatli atom elektr stansiyasini qurishni boshladi. LUKOIL va Tatneft loyihalari bo‘yicha investitsiyalar hajmi 12 milliard dollardan oshadi.
Iqtisodiyot va hamkorlikdagi muammolar
Biroq qiyinchiliklar ham mavjud. Jahon banki energiya narxlarining qimmatlashishi va asosiy hamkorlar — Rossiya hamda Xitoy iqtisodiyotining sekinlashishi ehtimoli tufayli ayrim muammolarni prognoz qilmoqda. O‘zbekiston hukumati davlat korxonalarini subsidiyalashni isloh qilish hisobiga 2026-yilda budjet taqchilligini YaIMning 3 foizigacha qisqartirishni hamda yangi tashqi qarzlarga 5 milliard dollar miqdorida limit qo‘yishni vazifa qilib qo‘ygan. Shunga qaramay, xomashyo eksporti va xorijdan pul o‘tkazmalariga bo‘lgan strukturaviy bog‘liqlik hamda tartibga solish tizimining bir xil emasligi transchegaraviy loyihalarni sekinlashtirishi mumkin.
Salomatlik — baxt garovi
O‘zbekiston sog‘liqni saqlash sektori — Markaziy Osiyoda eng jadal rivojlanayotgan sohalardan biridir. Aholi soni 37 milliondan oshdi va 2030-yilga kelib 41 millionga yetishi kutilmoqda. Bu esa tibbiy xizmatlarga bo‘lgan tabiiy talabni oshiradi, chunki diagnostika yaxshilanishi bilan yashirin kasalliklar yuzaga chiqadi.
2025-yilda 42 mingdan ortiq yangi onkologik holatlar aniqlangan (2022-yilga nisbatan +17 %). Umumiy kasallanish darajasi esa har 100 ming aholiga taxminan 118,5 kishini tashkil etmoqda. Oshqozon va sut bezi saratoni hamon xavotir uyg‘otmoqda — ular umumiy onkodiagnozlarning mos ravishda 10,8 % va 11,9 % ini tashkil etadi. Tizimni mustahkamlash doirasida O‘zbekiston JSST bilan hamkorlikda 2025–2035-yillarga mo‘ljallangan saratonga qarshi kurash milliy strategiyasini amalga oshirmoqda. Bu reja ommaviy skriningni joriy etish va o‘lim holatlarini kamaytirishga qaratilgan.
Farg‘ona vodiysida ayollar bepushtligi ko‘rsatkichi yuqoriligicha qolmoqda va 2025-yilda reproduktiv yoshdagi ayollar orasida 16,8 foizni tashkil etgan. Bu jahon ko‘rsatkichidan (8–12 %) sezilarli darajada yuqori. Shuningdek, 2025-yilda tug‘ilish darajasi har 1 000 kishiga 17,7 foizgacha (yil davomida 2,4 % ga pasayish) qayd etilgan.
Shu bilan birga, O‘zbekiston mazkur sohaga sarmoya kiritish istagida bo‘lgan investorlar uchun keng imkoniyatlar eshigini ochmoqda. Farmatsevtika bozori 2025-yilning sentabr holatiga ko‘ra 2,14 milliard dollarga yetdi, ya’ni yil davomida 36,4 foizga o‘sdi. Sohaning 2030-yilgacha bo‘lgan yillik o‘rtacha o‘sish sur’ati, ya'ni CAGR 11,35 foizni tashkil etishi va bozor hajmi 6,6 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Taraqqiyot banklari shifoxonalar qurilishi va ularni modernizatsiya qilish loyihalarini imtiyozli shartlarda faol moliyalashtirmoqda, bu esa xususiy investorlar uchun sarmoyaviy xatarlarni kamaytiradi. To‘lovlar tarkibida sug‘urta kompaniyalari emas, balki bevosita mijozlar tomonidan amalga oshirilayotgan to‘lovlar ulushi 60,3 foizni tashkil etmoqda, bu esa xususiy sug‘urta bozorini rivojlantirish uchun qulay sharoit yaratadi. Zamonaviy klinikalar tanqisligi sharoitida aholining xarid qobiliyati oshib borayotgani sohaga sarmoya kiritish istiqbollarini yanada kengaytirmoqda.
O‘zbekiston — 2035: kelajakka nazar
O‘zbekiston iqtisodiyotining 2035-yilgacha bo‘lgan taraqqiyoti, mening kutishimcha, quyidagi asosiy omillarga tayanadi.
1. Energetika. Ham an’anaviy (qazib olinadigan), ham qayta tiklanadigan energiya manbalari mamlakat ichidagi rivojlanish va eksport salohiyati hisobiga asosiy drayver bo‘lib qoladi.
2. Raqamli texnologiyalar va moliyaviy xizmatlar. Fintex, raqamli banklar, kriptovalyuta loyihalari hamda xalqaro platformalar raqobatbardoshlikning bosh manbasiga aylanadi.
3. Transport va logistika. Savdo yo‘laklarini, eng avvalo, O‘rta koridor orqali kengaytirish O‘zbekistonning mintaqaviy logistika xabi sifatidagi rolini yanada mustahkamlaydi.
Investorlar O‘zbekiston iqtisodiyotining jadal o‘sishiga (mintaqadagi 2,4–2,7 foizga nisbatan 6–6,5 foiz) va boshqariladigan xatarlarga e’tibor qaratishlari lozim. Energetika, infratuzilma, logistika va raqamli moliya — ustuvor yo‘nalishlar hisoblanadi. Turkiy davlatlar va Rossiya hududlari uchun O‘zbekiston Yevrosiyoda rivojlanayotgan savdo hamda keng ko‘lamli infratuzilma loyihalari asosida shaxsiy o‘sish markazini yaratish imkoniyatini taqdim etmoqda.

Тюркский пояс роста: как Узбекистан создаёт новую торговую ось
Узбекистан формирует новый экономический узел в Центральной Азии и делает это на рекордных скоростях. В 2023 году его ВВП впервые преодолел отметку в 100 миллиардов долларов, прибавив 6 %, а в 2026-м прогнозируется рост на уровне 6–6,8 %. Такой темп в 2,5 раза опережает средние показатели по региону Европы и Центральной Азии (ЕЦА) и позволяет быстро сокращать отставание в уровне доходов.
К 2030 году планируются стабильные 6–7 % роста и экономика в 200 миллиардов долларов. Эти мысли подтверждает и прогноз МВФ по росту ВВП Узбекистана на горизонте 2026–2030 годов на 32,3 %. По этим темпам страна находится на втором месте, уступая Индии (36,5 %), но опережая ОАЭ (24,4 %).
График: Кумулятивный прирост ВВП в %, 2026–2030
Экономический рост обеспечивают инвестиции, товарооборот и либеральные реформы. Разберем их подробнее.
1. Реформы по либерализации. После отмены обязательной продажи валютной выручки и начала свободной конвертации сума последовали такие важные преобразования, как снижение ставок НДС и других налогов, была внедрена система защиты прав инвесторов и упрощена приватизация госпредприятий. Не менее важной оказалась торговая либерализация, которая отменила ввозные пошлины и сделала проще поставку товаров на экспорт. Эти меры помогли снизить инфляцию до 7,3 % в 2025 году и стимулировали приток зарубежного капитала.
2. Зарубежные инвестиции. Ключевым источником инвестиций остается Китай (40 %), а также Россия и Турция (совокупно 16 %). В 2024 году иностранные вложения в проекты на территории Узбекистана выросли в 1,6 раза — до 35 миллиардов долларов, а инвестиции в основной капитал в 2025 году продолжили рост и достигли 43,1 миллиарда долларов (+24 %).
3. Внешняя торговля. Оборот в 2025 году, по предварительным оценкам Национального комитета Республики Узбекистан по статистике, составил 81,2 миллиарда долларов (+20,7 %). Экспорт вырос на 24 % (до 33,8 миллиарда долларов) за счет поставок продовольствия и энергоресурсов, а экспорт золота составил почти 30 % всех поставок.
График: Крупнейшие доли экспорта Узбекистана, 2025
График: Крупнейшие доли импорта Узбекистана, 2025
Импорт увеличился на 18,5 % — до 47,4 миллиарда долларов, чему способствовал ввоз в страну промышленных товаров, химикатов и оборудования для заводов. При этом структурно растет доля промышленной и переработанной продукции.
График: Основные торговые партнеры Узбекистана, 2025
Тюркский вектор и региональное сотрудничество с Россией
Узбекистан становится ключевым хабом тюркского мира. На страну приходится 25,2 % (15,8 миллиарда долларов) товарооборота Турции в регионе.
К 2030 году присоединение к Срединному коридору (через Азербайджан) позволит утроить грузопоток и сократить сроки доставки из Китая в Европу вдвое — до 15 дней, что подкреплено строительством 8 000 километров дорог. В энергетике 2026 год станет вехой благодаря проекту «зеленого коридора» (Узбекистан — Казахстан — Азербайджан) по экспорту энергии в Европу, превращающему страну в энергетический узел Организации тюркских государств (ОТГ).
На новый виток выходит сотрудничество с тюркоязычными регионами России, такими как Татарстан, Башкортостан и Поволжье. Запущены индустриальные парки «Чирчик» (130 миллионов долларов) и «Джизак» (100 миллионов долларов); агрологистический комплекс «Пышминская» и проекты в сфере нефтегазового оборудования создают основу для взаимодействия. Компания «Росатом» в конце 2025 года начала возводить в Узбекистане АЭС малой мощности. Объем инвестиций по проектам ЛУКОЙЛа и «Татнефти» — свыше 12 миллиардов долларов.
Вызовы для экономики и партнерства
Однако не обойтись и без трудностей. Всемирный банк ожидает проблемы из-за подорожания энергии и возможного охлаждения экономик ключевых партнеров — России и Китая. Власти Узбекистана ставят задачу сократить дефицит бюджета до 3 % ВВП в 2026 году за счет реформ субсидий госпредприятий, а также установить лимит на новые внешние заимствования в размере 5 миллиардов долларов. Но структурная зависимость от экспорта сырья и переводов из-за рубежа повышает уязвимость, а неоднородность регуляторной среды может замедлять трансграничные проекты.
Хорошее здоровье — залог счастья
Сектор здравоохранения в Узбекистане — один из наиболее динамично развивающихся в Центральной Азии. Население превысило 37 миллионов, а к 2030 году достигнет 41 миллиона, что формирует естественный спрос на медицинские услуги, ведь по мере улучшения диагностики всплывают скрытые заболевания.
В 2025 году выявили более 42 тысяч новых случаев онкологии (+17 % по сравнению с 2022-м) при общей заболеваемости около 118,5 на 100 тысяч населения. Тревогу по-прежнему вызывают рак желудка и молочной железы, на которые приходится 10,8 % и 11,9 % от общего числа онкодиагнозов. В рамках укрепления системы здравоохранения Узбекистан совместно с ВОЗ реализует Национальную стратегию по борьбе с раком на 2025–2035 годы, направленную на внедрение массового скрининга и снижение преждевременной смертности от новообразований.
Показатель женского бесплодия только в Ферганской долине остается высоким и в 2025 году достиг 16,8 % среди женщин репродуктивного возраста, что значительно превышает среднемировой уровень — на 8–12 %. В 2025 году в Узбекистане зафиксировано общее снижение рождаемости до 17,7 % на 1 000 человек (падение на 2,4 % за год).
При этом Узбекистан открывает возможности для инвесторов в сектор. Фармацевтический рынок достиг 2,14 миллиарда долларов к сентябрю 2025 года, т. е. за год вырос на 36,4 %. Прогнозируемый средний рост CAGR-сектора к 2030 году составляет 11,35 % и достигнет 6,6 миллиарда долларов. Банки развития активно кредитуют строительство и модернизацию госпиталей на льготных условиях, что снижает риски капитальных вложений для частных инвесторов. Доля платежей напрямую от клиентов, а не от страховых составляет 60,3 %, что создает возможности для частного страхования. Растущая платежеспособность при дефиците современных клиник открывает перспективы для вложений в сектор.
Узбекистан к 2035 году: взгляд в будущее
Развитие экономики Узбекистана до 2035 года, по моим ожиданиям, будет базироваться на следующих компонентах.
1. Энергетика. Как традиционная (ископаемая), так и возобновляемая энергия останется ключевым драйвером для развития внутри страны и за счет продажи за рубеж.
2. Цифровые технологии и финансовые сервисы. Финтех, цифровые банки, криптовалютные проекты, международные платформы станут главным источником конкурентоспособности.
3. Транспорт и логистика. Расширение торговых коридоров — в первую очередь через Срединный коридор — еще больше укрепит роль Узбекистана как регионального логистического хаба.
Инвесторам стоит обратить внимание на ускоренный рост экономики Узбекистана (6–6,5 % против 2,4–2,7 % в регионе) и управляемые риски. Приоритетные сектора — энергетика, инфраструктура, логистика и цифровые финансы. Для тюркских государств и регионов России Узбекистан открывает шанс создать в Евразии собственный центр роста на базе развивающейся торговли и масштабных инфраструктурных инвестиций.