tonggi shafaq oroli.
1963-yilda Toshkentga ozodlik, inqilob va, albatta, sigara timsoli bo‘lgan inson — Fidel Kastro tashrif buyurgan edi. O‘shanda O‘zbekiston ilk bor Kuba madaniyati bilan juda yaqin tanishgan. Bugun esa Ozodlik oroli bizga yanada yaqinroq bo‘ldi. Botayotgan quyoshning iliq nurlari ostida Akay City majmuasida sigara chekishni shunchaki odat emas, balki yuksak san’at va marosim deb biluvchilar jam bo‘lishdi. Shunday qilib, 3-iyun kuni O‘zbekistonda jahonga mashhur La Casa Del Habano franchizasining birinchi butigi va launj-bari ochildi. Ushbu voqea mamlakatda sigara madaniyatining yangi standartini belgilab berdi va premium-sigarani noyob vino yoki san’at asari kabi qadrlaydigan 60 dan ortiq haqiqiy afisionadolarni birlashtirdi. Bu ahil Cigar Academy Uz sigara klubi uchun munosib sovg‘a bo‘ldi!
Tantanali ochilish marosimini «Kult Sigar», La Casa Del Habano Tashkent va yopiq Cigar Academy Uz sigara klubi asoschisi Ali Albetkov, «Top Sigars Korporeyshen» kompaniyasi bosh direktori Mixail Smirnov hamda Habanos S.A. korporatsiyasi doirasidagi La Casa Del Habano franchizasi vakili Lurdes De La Noval o‘tkazib berdilar. Qizil lenta kesilgach, mehmonlar darhol Gavanadagi klub muhitiga sho‘ng‘idilar. Yarim qorong‘i launjda nafis peyring — sigaraning Moët & Chandon shampan vinosi bilan uyg‘unligidagi degustatsiyasi boshlandi. So‘ngra oqshom InterContinental Tashkent mehmonxonasining keng ayvoniga ko‘chdi. Kubalik xonanda Liyaning ovozi barchani g‘am-tashvishsiz Gavananing qaysidir bariga yetaklagandek bo‘ldi. Atrofingizda haqiqiy afisionadolar vitolalarni muhokama qilishmoqda, siz esa bunday nozik did bilan faqat unutilmas narsalar haqida gapirish mumkinligini anglaysiz. Xayolan 999-probali bir juft kryugerandlarni olasiz va mahobatli xyumidordan chiqarilgan kam bo‘lmagan darajadagi salobatli sigara bilan suhbatga qo‘shilasiz.
Kuba yaqinlashmoqda: Toshkentda La Casa Del Habano
Nafis yoz oqshomi muhitida hayot nashidasi ayniqsa o‘zgacha seziladi va taassurotlarni yanada to‘ldirish — sigara, vino va musiqa sadosiga yana nimalardir qo‘shish istagi tug‘iladi. Oqshom hamkorlari mehmonlarni sovg‘asiz qoldirishmadi. Legion kompaniyasidan Alisher Jabborov nafis Hennessy shishasini mehmonlardan biriga topshirdi. Porsche’ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Viktor Amankva Porsche reys-trekiga unutilmas sayohatni yutuq sifatida o‘ynadi. Kechaning axborot hamkori — HILL UZBEKISTAN jurnali esa intellektual hordiq, nafis uslub va sifatli taassurotlarni qadrlovchilar uchun yopiq HILL Club hamjamiyati ish boshlaganini e’lon qildi. Shuningdek, sovg‘alar o‘yinini ham tashkil etdi: HILL hamkorlaridan imtiyozlarga ega dastlabki VIP-obunalar, Italiya modasining eng yaxshi brendlarini taqdim etuvchi «Cashmere & Silk» butiklar tarmog‘idan lyuks-shoping uchun sertifikat o‘z egasini topdi.
«Sigara — bu zararli odat emas, balki noyob lazzat va ta’mdan bahra olishdir»: Ali Albetkov bilan suhbat
«Kult sigar» brendi va yopiq Cigar Academy Uz sigara klubi asoschisi Ali Albetkov sigara chekish madaniyati haqidagi qarashlari va Toshkentda La Casa Del Habano ochilishi u uchun qanday ahamiyatga ega ekanligi bilan o‘rtoqlashdi.
Siz uchun sigara nima: shaxsiy ishtiyoqmi, biznesmi yoki falsafa?
A.A.
Bularning uyg‘unligi. 2010-yilga qadar sigara men uchun shunchaki qiziqish edi va asta-sekin ehtirosga aylandi. Biznes esa 2010-yilda Moskva-Siti markazidagi kichik sigara do‘konidan boshlangan bo‘lib, unga bu yil 15 yil to‘ladi. Keyin yana bir qancha loyihalar amalga oshirildi va ular yakunda Rossiyadagi yagona professional sigara depozitariysi — «Kult Sigar»ning yaratilishiga hamda 2021-yilda O‘zbekistonda Kuba sigaralari distribyutsiyasini boshqarishga olib keldi. Sigara falsafasi kategoriyasi, nazarimda, Habanos Master darajasini olganimda va sigaralar haqidagi bilimlarni o‘zim yetkaza olishimni anglaganimda paydo bo‘ldi. Lekin har doim o‘rganishda davom etaman.
La Casa Del Habano’ni aynan Toshkentda ochish g‘oyasi qanday tug‘ildi?
Bu g‘oya o‘z-o‘zidan yuzaga keldi. Bu O‘zbekistonda sigara ishqibozlari soni ortib borayotgani va ko‘pchilikning ushbu madaniyatga, tarixga yanada chuqurroq kirib borish, sanoat rivojiga hissa qo‘shgan tarixiy shaxslar haqida ma’lumot olish istagi bilan bog‘liq edi.
Ushbu loyiha orqali O‘zbekiston sigara madaniyatiga nima olib kirmoqchisiz?
Asosiy g‘oya — nega aynan Kuba sigaralari bunday yuksak e’tirof va ta’mga ega ekanligini so‘zlab berishdir. O‘zbekistonliklar yoki mehmonlar, yangi boshlovchilar yoki tajribali degustatorlar, katta moliyaviy imkoniyat egalari yoki kamtarona byudjetga ega kishilar uchun sigaralarning maksimal darajada keng tanlovini taqdim etishni istaymiz. Men chin dildan ishonamanki, har qanday ishlaydigan voyaga yetgan inson, ayniqsa, klassik yoki elektron sigaretalar chekuvchilar, hech bo‘lmaganda vaqti-vaqti bilan o‘ziga sigara chekishni ijozat berishi mumkin. Sigaraning asosiy ustunligi shundaki, u butunlay tabiiy mahsulotdir va degustatsiya qilinganda tutun o‘pkaga yutilmaydi. Sigara — zararli odat yoki qaramlik emas, balki o‘ziga xos tabiiy ta’m mukofoti, bir kun, bir hafta yoki bir oy kutish mumkin bo‘lgan noyob lazzatdir.
Habanos bilan ilk tanishuv uchun qaysi sigaralarni tavsiya qilasiz?
Distribyutor va sigara ishqibozi sifatida biroz noodatiy javob beraman. Agar siz hech qachon chekmagan bo‘lsangiz, boshlashning keragi yo‘q. Ammo chekish kimdir uchun allaqachon anglanmagan odatga aylangan bo‘lsa, u holda oyiga 1-2 ta sigara degustatsiya qilishni boshlash va buni o‘ziga xos an’anaga aylantirish, parallel ravishda sigaretalardan keladigan tutun yoki bug‘ga bo‘lgan qaramlikni kamaytirish yaxshiroqdir. Yo‘lni unchalik o‘tkir bo‘lmagan, kichik formatdagi sigaralardan va tajribali afisionadolar «nazorati ostida» boshlash lozim. Shunda yangi boshlovchilarning xatolaridan qochish va maksimal darajada yoqimli va unutilmas tajribaga ega bo‘lish mumkin.
LCDH franchiza sifatida nimasi bilan o‘ziga xos?
Habanos S.A. ushbu franchizani ochishga va Habanos madaniyatini qo‘llab-quvvatlashga loyiq deb topilgan aniq bir shaxsni tanlaydi, bu esa faqat LCDH’da sotiladigan maxsus va eksklyuziv sigara nashrlarini olish imkonini beradi. Eng qimmatli va qiziqarlisi — butun dunyo bo‘ylab atigi 300, 500, 700 dona adadda chiqariladigan sigarali kolleksion xyumidorlardir. Bu haqiqiy noyob nusxadir. Shuni ta’kidlash kerakki, LCDH franchizasi huquqini qo‘lga kiritishdan ko‘ra uni yo‘qotish ancha oson. Amal qilinishi kerak bo‘lgan bir qator qat’iy qoidalar mavjud. LCDH unvoniga ega bo‘lish huquqi meros qilib qoldirilmaydi va loyihaning yangi egasiga sotilmaydi.
HILL: Cigar
Academy haqida so‘zlab bersangiz: klub modeliga qanday keldingiz?
Klub 2021-yil dekabr oyida Habanos Junior seminari bitiruvchilari asosida tashkil etilgan. Avvaliga u Telegram’dagi chat sifatida faoliyat yuritdi. 2022-yil fevral oyida birinchi yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazildi. Klub falsafasi 2022-yil yanvaridan beri o‘zgarmasdan kelayotgan qoidalarga rioya qilishni ko‘zda tutadi. Yangi a’zolar bu yerga faqat klub a’zolari — afisionadolarning tavsiyasi bilan qabul qilinadi. Hech qanday oylik yoki yillik yig‘imlar yo‘q — badallar faqat klub muntazam ravishda oyiga 1-2 marta o‘tkazadigan aniq tadbirlar uchun to‘lanadi. A’zolik ko‘plab afzalliklarni, jumladan, LCDH va «Kult Sigar Oybek» do‘konlarida sigaralarga chegirmalar, Toshkentdagi va boshqa joylardagi ayrim restoran, mehmonxona va barlarda menyuga chegirmalar, sigara festivallariga, shu jumladan Gavanadagi Habanos Festival’ga borish imkoniyatini beradi. Lekin asosiysi bu ham emas. Eng asosiysi — sigara ustidagi muloqotdir. Ishonch bilan ayta olamanki, 300 ga yaqin sigara ishqibozlari bir-birlari bilan yanada yaqinroq do‘stlashdilar va bir-birlarini yaxshiroq tanidilar.
Sizning butigingiz sigara sotiladigan boshqa nuqtalardan nimasi bilan farq qiladi?
Guruhdagi har ikkala butik: La Casa Del Habano va «Kult Sigar» — hozircha respublikadagi asosiy ixtisoslashgan sigara butiklaridir. Ikkalasi ham faqat sigaralar, sigarillalar va aksessuarlarning (xyumidor javonlari, xyumidorlar, sigara kuldonlari, gilyotinalar, adabiyotlar va boshqalar) eng keng assortimentini sotishga yo‘naltirilgan. Har birida «walk-in humidor» deb ataladigan — sigaralar ma’lum harorat va namlikda saqlanadigan maxsus xona mavjud. «Kult Sigar» — O‘zbekistondagi sigaralarning 99 foizining rasmiy distribyutori, shuning uchun biz mahsulot muxlislari uchun qulay narx darajasini ta’minlay olamiz. Va eng muhimi — bu, albatta, jamoa. Bizning maslahatchilarimiz O‘zbekistonda eng yaxshilaridir!
Cigar Academy qanday rivojlanmoqda va ushbu hamjamiyatda sizni nima ilhomlantiradi?
Klub tabiiy va muvozanatli tarzda o‘sib bormoqda. Ishtirokchilar sonining ortib borayotgani yaqqol ko‘zga tashlanadi. Biroq klub a’zolarining sigara madaniyati bo‘yicha bilimlari chuqurlashayotgani, klub uchrashuvlarida va hamjamiyat a’zolarining tavsiyalari asosida degustatsiya qilingan «sigara bagaji» ancha muhimroqdir. Bu — bebaho tajriba, shaxsiy didni aniq anglash, shaxsiy kolleksiyalarning shakllanishi hamda jahon bo‘ylab sigara tadbirlariga va boshqa mamlakatlardagi hamfikrlarga mehmonga borishga bo‘lgan tayyorlikdir. Buni bemalol sigara hamjamiyati yetuklik darajasining sezilarli darajada yuksalishi deb atash mumkin!
Sizningcha, mintaqada sigara hamjamiyati oldida qanday istiqbollar ochilmoqda? Habanos vakili sifatida sizning maqsad va rejalaringiz qanday?
O‘ylaymanki, Toshkent sigara madaniyati jihatidan jadal rivojlanmoqda. Yil yakuniga qadar hashamatli Davidoff butigi va launj-bari ochiladi, Tashkent City majmuasidagi Novikoff Café’da maxsus sigara xonasi paydo bo‘ladi hamda yangi mehmonxonalarda kamida ikkita sigara loyihasi ishga tushadi. Keyingi qadam — O‘zbekistonning yirik, jumladan, turistik shaharlari: Farg‘ona, Samarqand, Buxoro, Namangan va Andijonda ham sigara loyihalarini amalga oshirishdir.
Ushbu maqola tamaki yoki alkogol mahsulotlarini reklama qilish yoki targ‘ib etishga qaratilmagan. HILL UZBEKISTAN jurnali chekish va spirtli ichimliklar iste’moliga qarshi.

Куба становится ближе: La Casa Del Habano в Ташкенте
«Куба — любовь моя, остров зари багровой. Песня летит над планетой звеня — Куба — любовь моя» Муслим Магомаев
В 1963 году в Ташкенте побывал Фидель Кастро — человек-символ: свободы, революции и, конечно же, сигары. Тогда Узбекистан впервые соприкоснулся с кубинской культурой так близко. Сегодня же Остров Свободы стал для нас ещё ближе. Под тёплыми лучами заходящего солнца у комплекса Akay City собрались те, для кого курение сигары — это не привычка, а высокое искусство и церемония. Так, 3 июня состоялось открытие первого в Узбекистане бутика и лаунжа мировой франшизы La Casa Del Habano. Это событие установило новый стандарт сигарной культуры в стране, собрав более 60 истинных афисионадо, которые ценят премиальную сигару так же, как и редкое вино или искусство. Большой подарок для дружного сигарного клуба Cigar Academy Uz!
Торжественную церемонию открытия провели Али Альбетков — основатель «Культ Сигар», La Casa Del Habano Tashkent и закрытого сигарного клуба Cigar Academy Uz, Михаил Смирнов — генеральный директор компании «Топ Сигарс Корпорейшен» и Лурдес Де Ла Новаль — представитель франшизы La Casa Del Habanos в рамках корпорации Habanos S. A. После разрезания красной ленты гости сразу же окунулись в атмосферу гаванского клуба. В полутёмном лаунже началась дегустация изысканного пейринга — сигары в сочетании с игристым Moёt & Chandon. Потом вечер плавно переместился на просторную веранду отеля InterContinental Tashkent. Кубинская певица Lia помогла перенестись куда-то в беззаботный гаванский бар. Ваши соседи — истинные афисионадо — обсуждают витолы, а вы слушаете и понимаете, что с таким вкусом можно обсуждать только что-то незабываемое, мысленно достаёте пару крюгерандов 999-й пробы и присоединяетесь к разговору с внушительной сигарой, вынутой из не менее внушительного хьюмидора.
В обстановке изысканного летнего вечера особенно чутко ощущается жизнь и хочется сделать впечатления ещё полнее — добавить ко вкусу сигар и вина и звукам музыки что-то ещё. Партнёры вечера не оставили гостей без подарков. Бутылка роскошного Hennessy перешла в руки одного из гостей от Алишера Джабарова из компании Legion. Виктор Аманква, глава представительства Porsche в Узбекистане, разыграл незабываемую поездку на рейс-трек Porsche. А инфопартнёр вечера, журнал HILL UZBEKISTAN, объявил о запуске закрытого HILL Club — сообщества для тех, кто ценит интеллектуальный досуг, изысканный стиль и качественные впечатления. А также устроил розыгрыш подарков: первые VIP-подписки с привилегиями от партнёров HILL, сертификат на люксовый шопинг от сети бутиков «Кашемир и Шёлк», представляющей лучшие бренды итальянской моды.
«Сигара — это не про вредную привычку, а про редкое удовольствие и наслаждение вкусом»: разговор с Али Альбетковым
Али Альбетков, основатель бренда «Культ сигар» и закрытого сигарного клуба Cigar Academy Uz, поделился своим видением культуры курения сигар и тем, что значит для него открытие La Casa Del Habano в Ташкенте.
Что для вас сигары: личная страсть, бизнес или философия?
Симбиоз. До 2010 года сигары были, скорее, увлечением, которое постепенно перерастало в страсть. Бизнес же начался в 2010 году с небольшого сигарного магазина в Москва-Сити, которому в этом году исполнится 15 лет. Потом было ещё несколько проектов, которые постепенно привели к созданию единственного в России профессионального сигарного депозитария «Культ Сигар» и к управлению дистрибуцией кубинских сигар в Узбекистане в 2021 году. Категория философии сигар, на мой взгляд, стала появляться, когда я получил грейд Habanos Master и понял, что уже сам могу передавать знания о сигарах. Но всегда продолжаю учиться.
Как возникла идея открытия La Casa Del Habano именно в Ташкенте?
Эта мысль лежала на поверхности и была непрерывно связана с увеличением числа любителей сигар в Узбекистане и желанием большинства всё глубже погружаться в культуру, историю, получать информацию об исторических личностях, внёсших вклад в развитие индустрии.
Что вы хотите привнести в сигарную культуру Узбекистана через этот проект?
Основная идея — рассказать, почему именно кубинские сигары обладают таким ореолом славы и вкуса. Дать возможность максимально широкого выбора сигар — для узбекистанца или гостя, новичка или опытного дегустатора, обладателя как широких финансовых возможностей, так и скромного бюджета. Я искренне считаю, что позволить себе выкурить сигару хотя бы изредка может абсолютно любой взрослый работающий человек и тем более тот, кто уже курит классические или электронные сигареты, системы парения. Основное преимущество сигары в том, что это полностью натуральный продукт, когда его дегустируют, дым не вдыхают в лёгкие. Сигара — скорее, не вредная привычка или зависимость, а награда натурального вкуса для себя, редкое удовольствие, которое можно подождать и день, и неделю, и месяц.
Какие сигары рекомендуете для первого знакомства с Habanos?
Отвечу не совсем стандартно для дистрибьютора и любителя сигар. Если вы никогда не курили, не стоит и начинать. Другое дело, когда для кого-то курение — уже практически неосознанная привычка. В этом случае лучше начать дегустировать 1–2 сигары в месяц и сделать это своего рода традицией, параллельно снижая зависимость от дыма или пара, который поступает в лёгкие от сигарет и аналогов. Начинать путь следует с некрепких сигар небольшого формата и «под присмотром» более опытных афисионадо. В этом случае удастся избежать ошибок новичков и получить максимально приятный и запоминающийся опыт.
В чём особенность LCDH как франшизы?
Habanos S. A. выбирает конкретную персону, которая, по их мнению, достойна открыть эту франшизу и поддерживать культуру Habanos, а значит — получать специальные и эксклюзивные выпуски сигар только для продажи в LCDH. Самое ценное и интересное — коллекционные хьюмидоры с сигарами, выпускаемые тиражами 300, 500, 700 штук на весь мир. Это настоящая редкость и раритет. Следует отметить, что потерять право франшизы LCDH намного проще, чем его приобрести. Есть целый ряд довольно жёстких правил, которые надо соблюдать. Право иметь звание LCDH также не наследуется и не продаётся новому собственнику проекта.
HILL: Расскажите о
Cigar
как вы пришли к клубной модели?
Клуб был создан в декабре 2021 года на базе первых выпускников семинара Habanos Junior. Сначала он работал как чат в Telegram. В феврале 2022 года сделали первую очную встречу. Философия клуба предполагает соблюдение правил, которые так и остались неизменными с января 2022 года. Новые члены попадают сюда только по рекомендации членов клуба — афисионадо. Никаких ежемесячных и годовых сборов — взносы только на конкретные мероприятия, которые клуб регулярно проводит 1–2 раза в месяц. Членство даёт довольно большое количество преимуществ, включая скидки на сигары в LCDH и «Культ Сигар Ойбек», скидки на меню в некоторых ресторанах, гостиницах и барах Ташкента и не только, возможность поехать на сигарные фестивали, в том числе на Habanos Festival в Гавану. Но даже не это главное. Главное — общение за сигарой. Я точно могу сказать, что почти 300 любителей сигар намного сильнее подружились и узнали друг о друге.
Чем отличается ваш бутик от других точек, где продаются сигары?
Оба бутика в группе: La Casa Del Habano и «Культ Сигар» — пока главные в республике специализированные сигарные бутики. Оба ориентированы исключительно на продажу самого широкого ассортимента сигар, сигарилл и аксессуаров (хьюмидорных шкафов, хьюмидоров, сигарных пепельниц, гильотин, литературы и многого другого). В каждом есть так называемый walk-in humidor — специализированная комната, где сигары выставлены при поддержании определённой температуры и влажности. «Культ Сигар» — официальный дистрибьютор 99 процентов сигар в Узбекистане, поэтому мы можем обеспечить комфортный уровень цен для поклонников продукции. Ну и самое главное — это, конечно, команда. Наши консультанты — лучшие в Узбекистане!
Как развивается Cigar Academy и что вас вдохновляет в этом сообществе?
Клуб растёт органически и сбалансированно. Визуально видно увеличение числа участников. Но куда более важны глубина знаний членов клуба о сигарной культуре, «багаж сигар», продегустированных на встречах клуба и по рекомендациям других членов. Это бесценный опыт, чёткое понимание преференций, формирование личных коллекций, готовность ездить по всему миру на сигарные мероприятия и в гости к любителям сигар в других странах. Это уже можно назвать существенным усилением уровня зрелости сигарного общества!
Какие горизонты, по-вашему, открываются перед сигарным сообществом в регионе? Какие амбиции у вас как у представителя Habanos?
Я думаю, Ташкент быстро развивается в плане сигарной культуры — до конца года откроется шикарный бутик и лаунж Davidoff, будет сигарная комната в Novikoff Café в Ташкент-Сити, откроется как минимум два сигарных проекта в новых отелях. Следующий шаг — сигарные проекты в крупных, в том числе туристических, городах Узбекистана — Фергане, Самарканде, Бухаре, Намангане, Андижане.