Sizning so‘rovingiz — ularning chaquvi: sud OpenAI zimmasiga foydalanuvchilarning yozgan har bir xarfini saqlash majburiyatini yukladi. Nega?
Amerika sudi jilovni qo‘yib yubordi. Dunyodagi eng yirik sun’iy intellekt yetkazib beruvchisi — OpenAI kompaniyasi foydalanuvchilarning barcha so‘rovlarini umrbod saqlashga majbur qilindi. Kamtarona notijorat tashkiloti bunday ulkan ma’lumotlar ombori uchun mablag‘ni qayerdan oladi? Buning uchun faqat Grenlandiyani egallab, Kakortok o‘rniga gigant server qurishi kerak, xolos. Yoki boshqa yo‘llari bormi?
Sem Altman va uning jamoasi ustidan sud jarayoni 2023-yilda boshlangan edi. Dunyoga mashhur The New York Times gazetasi neyrotarmoq uning materiallari asosida o‘qitilgani sababli da’vo arizasi bilan chiqdi. Albatta, nashr rahbariyati neyrotarmoq butun internetni barobariga qamrab olgani, har bir jurnalistning maqolasi-yu forumlardagi har bir mojaro ushbu qudratli elektron tafakkurning shakllanishiga xizmat qilganini o‘ylab ham ko‘rmadi. Javobgarlar esa o‘z navbatida da’voni asossiz deb atab, allaqachon apellyatsiya berib bo‘lishdi. Darvoqe, gazeta xodimlarining akkauntlarini ham bloklab qo‘yish zarar qilmasdi. Yoki ular texnik taraqqiyot ne’matlaridan foydalanmay, matnlarni haligacha toshga o‘yib yozishyaptimi?
OpenAI bosh operatsion direktori Bred Laytkap hatto shunday bayonot berdi: Bu foydalanuvchilarimiz oldida olingan maxfiylik majburiyatlariga tubdan zid keladi. Bu uzoq yillik maxfiylik me’yorlarini buzadi va maxfiylik himoyasini kuchsizlantiradi. Qisqagina matnda Laytkap maxfiylik so‘zini uch marta ishlatdi — kompaniya saytidagi bannerda ham aynan shuncha marta yozilgan. Nega aynan shu atamaga bunchalik urg‘u berilyapti? Balki The New York Times da’vosi global qishloq qurish yo‘lidagi ortga qaytmas jarayon uchun shunchaki niqobdir (bu g‘oya haqida bundan yetmish yil avval buyuk faylasuf Marshall Maklyuen yozgan edi).
O‘zingizdan so‘rab ko‘ring: nega neyrotarmoqqa murojaat qilaman? Xizmat ko‘rsatish shartnomasini tekshirish, rakovina qanday tuzatilishini bilish yoki kechki payt tomosha qilish uchun film tanlash uchunmi? Raqamli tubsizlikka haddan tashqari ko‘p ma’lumot oqib ketmayaptimi? ChatGPT ning oxirgi yangilanishi esa hatto mobil telefon kamerasiga ulanishni ham o‘rgandi. Endi sun’iy intellekt biz bilan birga atrof-muhitni kuzatish va tegishli xulosalar chiqarish qobiliyatiga ega.
Xomxayollarga berilishning keragi yo‘q. Biz qafasni o‘zimiz ochdik va unga qulay joylashib oldik. Insoniyat quvonchi va g‘ururini Instagram’ga, muammo va g‘am-anduhlarini esa neyrotarmoqlarga to‘kyapti. Butun dunyo bo‘ylab 200 milliondan ortiq kishi, asosan osiyoliklar, neyrotarmoqlardan muntazam ravishda psixologik yordam so‘rashmoqda, zero bu malakali mutaxassis topishdan ko‘ra osonroq va arzondir. Bu manipulyatorlar qo‘lida qanchalik ajoyib qurolga aylanishi mumkin! Mushkul ahvolda qolgan inson ongi butunlay boshqacha ishlaydi — unga tazyiq o‘tkazish ancha oson. Biz mashinalar bizning bevosita dushmanlarimizga aylanadi deb o‘ylagandik, ular esa benuqson josuslarga aylandi. Bugun siz ularga nimalarni so‘zlab berishga ulgurdingiz?

Твой запрос — их донос: суд обязал OpenAI хранить каждую букву пользователей. Зачем?
Американский суд разбушевался. Крупнейшего в мире поставщика искусственного интеллекта — компанию OpenAI — обязали вечно хранить все пользовательские запросы. Где же скромной некоммерческой организации взять ресурсы для такого массива данных? Разве что захватить Гренландию и построить вместо Какортока гигантский сервер. Или есть другие варианты?
Процесс над Сэмом Альтманом и его конторой начался в 2023 году. Небезызвестная газета The New York Times составила исковое заявление, потому что нейросеть обучалась на её материалах. Конечно же, руководство NYT не стало задумываться о том, что нейросеть впитывала весь интернет сразу и, скорее всего, каждая статья каждого журналиста и каждый скандал на каждом форуме помогли сформироваться мощнейшим электронным мозгам. Конечно же, ответчики назвали иск «безосновательным» и уже подали апелляцию. Кстати, не помешало бы ещё отключить аккаунты сотрудников газеты. Или они не пользуются ужасами технического прогресса и продолжают карябать тексты палкой на камне?
Главный операционный директор OpenAI Брэд Лайткап даже заявил: «Это в корне противоречит обязательствам по конфиденциальности, которые мы взяли на себя перед нашими пользователями. Это нарушает давние нормы конфиденциальности и ослабляет защиту конфиденциальности». В коротеньком тексте Лайткап три раза употребил слово «конфиденциальность», столько же раз его напечатали на баннере на сайте компании. Почему же на этом термине делается такой акцент? И, может быть, претензия The New York Times — только прикрытие для необратимого процесса по строительству глобальной деревни (об этой идее ещё семьдесят лет назад писал великий философ Маршалл Маклюэн).
Спросите себя: зачем я обращаюсь к нейросети? Чтобы она проверила договор оказания услуг, объяснила, как ремонтировать раковину, выбрала фильм на вечер? Не слишком ли много информации улетает в цифровую бездну? Последнее обновление ChatGPT и вовсе научилось подключаться к камере мобильного телефона. Теперь искусственный интеллект вместе с нами умеет рассматривать окружающий мир и делать соответствующие выводы.
Не нужно строить иллюзий. Мы сами открыли клетку и уселись в ней поудобнее. Поводы для радости и гордости человечество заливает в Instagram, проблемы и горести — в нейросети. Более 200 миллионов человек по всей планете, преимущественно из Азии, регулярно обращаются к нейросетям за психологической помощью, ведь это проще и дешевле, чем найти качественного специалиста. Какой замечательный материал может оказаться в руках манипуляторов! Сознание человека, находящегося в беде, работает совсем иначе — надавить на него проще. Мы думали, что машины станут нашими прямыми врагами, а они превратились в безупречных шпионов. О чём вы успели рассказать им сегодня?