Moskva tibbiyoti: xalqaro turizmning yangi yo‘nalishi
Mazkur soha rivojida Yevropada premium darajadagi tibbiy xizmat ko‘rsatuvchi eng yaxshi muassasa deb tan olingan Yevropa tibbiyot markazi (EMC) boshchilik qilmoqda. 1989-yilda asos solingan EMC bugungi kunda beshta ko‘p tarmoqli klinika, reabilitatsiya markazi hamda ayollar va bolalar salomatligi klinikasini o‘z ichiga olgan yirik tibbiyot xoldingidir. Rossiya, Yevropa va Isroildan kelgan 600 dan ortiq shifokordan iborat xalqaro jamoa 57 ta yo‘nalish bo‘yicha kompleks xizmat ko‘rsatadi. «Xorijlik bemorlar Moskvada xalqaro protokollar asosida, lekin ancha arzon narxlarda davolanish mumkinligini ko‘rib, ko‘pincha hayratda qolishadi», — deydi EMC Onkologiya instituti direktori Nidal Salim.
Tibbiyotda innovatsion texnologiyalar
EMC Rossiyada birinchilardan bo‘lib nur terapiyasi va radioxirurgiya uchun mo‘ljallangan EDGE Varian tizimini joriy etdi. Bu tizim onkologik kasalliklarni, xususan, HyperArc texnologiyasi yordamida bosh miyadagi ko‘plab metastazlarni yuqori aniqlikda davolash imkonini beradi. 2025-yilda Rossiyada ilk bor teranostika bo‘limi ochildi — bu prostata saratoni va neyroendokrin o‘smalarni davolashning eng zamonaviy yo‘nalishidir. Professor Aleksey Chjao rahbarligidagi xirurgiya klinikasi murakkab tibbiy holatlarni hal qiluvchi markazga aylandi. 2012-yildan buyon robotlashtirilgan xirurgiya sohasida Rossiya uchun noyob bo‘lgan operatsiyalar o‘tkazilib, ulkan tajriba to‘plangan. EMC neyroxirurgiya bo‘limi esa xavfli glioma retsidivlarini davolashning o‘ziga xos uslubi bilan mashhur. Klinikaga jahonga mashhur neyroxirurg Aleksey Krivoshapkin rahbarlik qiladi; bu yerda Fransiya va Shvetsariya mutaxassislari ham qabul o‘tkazib, operatsiyalarni amalga oshiradi. Markazning kardiologiya bo‘limi murakkab aritmiyalarni davolashga, oftalmologiya bo‘limi esa ko‘z gavhari almashtirilgandan keyingi asoratlarni bartaraf etish va eng og‘ir holatlarda ham ko‘rish qobiliyatini tiklashga ixtisoslashgan.
Xalqaro bemorlar uchun qulay sharoitlar
Xorijlik mehmonlar uchun barcha qulayliklar yaratilgan: ekspress-tekshiruv (check-up) dasturlari orqali 1–2 kun ichida 15 nafar mutaxassis ko‘rigidan o‘tib, 40 tagacha tekshiruvdan o'tish mumkin. Klinika tarjimon xizmati, transfer, joylashtirish va viza hujjatlarini rasmiylashtirishda yaqindan yordam beradi. Madaniy hordiqning innovatsion davolash usullari bilan uyg‘unlashuvi Moskvani tibbiyot turizmi uchun betakror maskanga aylantirmoqda.

Медицина Москвы: новое направление международного туризма
Нидаль Салим, директор Института онкологии EMC, международный эксперт по клинической онкологии, лучевой терапии и радиохирургии (Израиль)
Москва уверенно заявляет о себе как о новом глобальном центре медицинского туризма. Российская столица привлекает иностранных пациентов не только богатым культурным наследием, но и высококлассной медицинской помощью по международным стандартам — значительно доступнее, чем в традиционных центрах медицинского туризма.
Европейский медицинский центр: флагман российской медицины
В авангарде этого направления стоит Европейский медицинский центр (ЕМС), признанный лучшим поставщиком медицинских услуг класса люкс в Европе. Основанный в 1989 году, сегодня ЕМС — масштабный медицинский холдинг с пятью многопрофильными клиниками, реабилитационным центром и клиникой женского и детского здоровья. Международная команда из более чем 600 врачей из России, Европы, Израиля обеспечивает комплексное обслуживание в 57 медицинских направлениях. «Иностранные пациенты часто удивляются, обнаруживая, что в Москве они могут получить лечение по международным протоколам с меньшими затратами», — отмечает директор Института онкологии ЕМС Нидаль Салим.
Инновационные технологии в медицине
ЕМС первым в России внедрил систему EDGE Varian для лучевой терапии и радиохирургии, позволяющую проводить высокоточное лечение онкозаболеваний, в том числе удаление множественных метастазов в головном мозге с помощью технологии HyperArc. В 2025 году открылось первое в России отделение тераностики — передовое направление для лечения рака простаты и нейроэндокринных опухолей. Хирургическая клиника под руководством профессора Алексея Чжао стала центром притяжения для сложных случаев. С 2012 года накоплен колоссальный опыт в роботической хирургии с уникальными для России операциями. Нейрохирургическое отделение EMC известно уникальной методикой лечения рецидивов злокачественных глиом. Клиникой руководит всемирно известный нейрохирург Алексей Кривошапкин, оперируют и ведут приём специалисты из Франции, Швейцарии. Кардиологическое отделение центра специализируется на сложных аритмиях, а офтальмологическое — на восстановлении идеального зрения в сложных случаях, в том числе устранении осложнений после замены хрусталика.
Комфорт для международных пациентов
Для гостей из-за рубежа созданы все условия: экспресс-программы обследований позволяют за 1–2 дня пройти до 40 исследований у 15 специалистов. Клиника обеспечивает услуги перевода, трансфера, помощь с размещением и оформлением визовых документов. Сочетание культурной программы с инновационным лечением делает Москву уникальным направлением медицинского туризма.